De warmte uit het aanwezige koelwater kun je inzetten om het product of proceswater voor te verwarmen. Vaak wordt het koelwater afgekoeld na gebruik met een koeltoren, daarbij gaat alle warmte verloren. Via een warmtewisselaar is warmte van het koelwater af te staan aan kouder water (bijvoorbeeld nodig voor het productieproces). Dit koudere water warmt dan op, waardoor minder warmte nodig is voor het op temperatuur brengen. Het ‘warme’ koelwater koelt zo af. Daardoor is er minder energie nodig om het terug te koelen naar de gewenste temperatuur.
Laat een installateur bepalen hoe je het koelwater zinvol kan inzetten met behulp van een warmtewisselaar. De maatregel verdient zich normaalgesproken binnen 5 jaar terug.
Warm koelwater wordt aan de buitenlucht gekoeld in een open koeltoren, waarbij geen warmte wordt teruggewonnen uit het koelwater.
De teruggewonnen warmte uit het koelwater kan worden ingezet in een proces of toepassing met een gelijkmatige warmtevraag.
Zelfstandig moment: de restwarmte is meer dan 2.800 uur per jaar nuttig inzetbaar.
Natuurlijk moment: de restwarmte is meer dan 2.200 uur per jaar nuttig inzetbaar.
Controleer de warmtewisselaar regelmatig en maak deze zo nodig schoon.